Kiedy udać się do seksuologa?

Kiedy do seksuologa

Czy twój problem wymaga wizyty u seksuologa? Sfera seksualności nadal jest sferą tabu, a perspektywa wizyty u specjalisty zajmującego się nią często sprawia, że w naszej głowie pojawia się wiele wątpliwości. W naszym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące takiego spotkania. Sprawdź, czy już czas na wizytę.

Czym zajmuje się seksuolog?

Wiele osób zastanawia się, na czym dokładnie polega praca seksuologa. Seksuologia to nauka interdyscyplinarna zajmująca się szeroko pojętą seksualnością człowieka. Łączy ona w sobie wiele różnych dziedzin i korzysta z wiedzy z zakresu psychologii, medycyny, biologii, a także socjologii. 

Seksuologia jest uznawana w Polsce za jedną ze specjalizacji lekarskich, jednak specjaliści z tej dziedziny różnią się od siebie ze względu na zakres obszarów, jakimi się zajmują. Istnieje bowiem różnica między lekarzem seksuologiem a psychologiem seksuologiem. Lekarz seksuolog to lekarz medycyny, specjalizujący się w ginekologii, położnictwie, chorobach wewnętrznych, psychiatrii, jak również w seksuologii. Taki lekarz może przeprowadzać badania fizykalne organów płciowych. Natomiast psycholog seksuolog nie prowadzi badań organów płciowych. 

Wspomniani specjaliści mogą (i powinni) odsyłać do siebie pacjentów. Jeśli na przykład psycholog seksuolog stwierdzi, że problem z utrzymaniem podniecenia wynikają z przyczyn czysto fizjologicznych, może odesłać do lekarza seksuologa (ginekologa). Natomiast gdy lekarz seksuolog podejrzewa podłoże psychiczne problemów, skieruje do psychologa seksuologa. 

W naszej poradni świadczymy usługi psychologa seksuologa

Kiedy iść do seksuologa?

Z czym możemy zgłosić się po pomoc do seksuologa? Tak naprawdę może to zrobić każdy, kto odczuwa dyskomfort związany z tą dziedziną życia. Przykładami mogą być m.in.: 

  • brak lub utrata potrzeb seksualnych; 
  • bolesne przeżywanie stosunków płciowych (gdy nie ma to związku z chorobami ginekologicznymi); 
  • lęk przed intymnością, trudności w zaakceptowaniu swojej orientacji seksualnej; 
  • problemy w zakresie odnalezienia swojej tożsamości płciowej; 
  • kłopoty z poczuciem zadowolenia z życia seksualnego;
  • strach odczuwany w przypadku nietypowych fantazji.

Na wizytę może umówić się osoba pełnoletnia z każdym problemem, niezależnie od tego, czy występuje on od zawsze, czy od jakiegoś czasu. Warto spróbować się przełamać, pomimo społecznego tabu dotyczącego tej sfery. Seksualność jest naturalnym elementem życia i warto zadbać o to, żeby dawała nam satysfakcję i radość. 

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Przebieg wizyty u seksuologa przypomina przebieg typowej sesji u terapeuty — specjalista poprosi o opisanie problemu, z którym do niego przyszliśmy, jak również zada podstawowe pytania dotyczące sytuacji życiowej klienta. Sesja ma formę rozmowy, w której seksuolog uważnie słucha i czasem edukuje, czy też podaje naukowe informacje dotyczące seksualności. Należy pamiętać, że seksuolog jest profesjonalnie wyszkolony w zajmowaniu się problemami w sferze seksualnej, które mogą wydawać się nam niezwykle wstydliwe czy nietypowe — gabinet jest bezpieczną przestrzenią do wyrażania swoich przemyśleń, a psycholog nie będzie w żaden sposób zawstydzał klienta, czy też oceniał jego preferencji.

Czy u seksuologa trzeba się rozebrać?

Tak jak wspominaliśmy — badaniami fizykalnymi zajmują się lekarze posiadający specjalizację lekarza ginekologa lub urologa. Psycholog seksuolog nie prowadzi badań narządów płciowych, tak więc nie ma powodu, aby w jego gabinecie się rozbierać — wykonywanie tego typu badań byłoby przekroczeniem jego kompetencji.

Jak przygotować się do wizyty u seksuologa?

Nie musisz w żaden specjalny sposób przygotowywać się do wizyty, gdyż sprowadza się ona wyłącznie do rozmowy ze specjalistą, który jest otwarty na usłyszenie Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli chcesz poruszyć wiele tematów i boisz się, że nie będziesz ich wszystkich pamiętać w trakcie sesji, możesz przygotować sobie notatki i posiłkować się nimi w trakcie wizyty.

Ile kosztuje wizyta u seksuologa?

Cena wizyty u seksuologa różni się w zależności od poradni i programu leczenia. W naszej poradni koszt indywidualnej konsultacji seksuologicznej to 180 złotych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.

Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie?

Nie, do seksuologa nie trzeba mieć skierowania. Zgodnie z aktualną ustawą o świadczeniach leczniczych wizyty u seksuologa nie są również refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy warto iść do seksuologa?

Seksualność stanowi nadal poniekąd sferę tabu, szczególnie że w Polsce nadal nie jest powszechna edukacja seksualna. Wiele osób wstydzi się wizyt u specjalistów tej dziedziny i bagatelizuje swoje problemy seksualne, co często prowadzi do ich nasilenia, konfliktów z partnerami/partnerkami i wpadania w błędne koło wstydu. Dlatego zdecydowanie warto wybrać się do seksuologa, jeśli cokolwiek w naszym życiu seksualnym zaczyna nas niepokoić. Nie muszą to być problemy, które uznamy za niesamowicie poważne. Często wybieramy się do lekarza z nieznacznym problemem, na przykład dermatologicznym czy gastrycznym, i dzięki szybkiej interwencji oszczędzamy sobie czasem wielu tygodni albo nawet miesięcy cierpienia. W ten sam sposób powinniśmy patrzeć na wizytę u seksuologa. Potrzeby seksualne, tak samo, jak jedzenie czy oddychanie, są naturalnymi potrzebami i jeśli stają się one być przedmiotem zmartwień, wizyta u specjalisty może okazać się niezwykle pomocna. 

Jeśli potrzebujesz porozmawiać o swoich wątpliwościach ze specjalistą, skontaktuj się z naszą poradnią. Wizyta u jednego z naszych seksuologów może być pierwszym krokiem do lepszego życia. Zapraszamy!

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: