Jak żyć po zdradzie? Psycholog radzi

Nie ma jednej sprawdzonej recepty lub instrukcji jak działać krok po kroku w sytuacji zdrady w związku. Każda relacja łączy ludzi o różnych osobowościach, w każdym związku panują inne zasady. Najważniejszą rzeczą dla osoby zranionej z powodu zdrady jest rozpoznanie własnych potrzeb w tej trudnej sytuacji i zadbanie o siebie. Zebraliśmy kilka ogólnych wskazówek, które być może pomogą w radzeniu sobie w tym trudnym czasie lub pomogą poczuć się choć trochę lepiej.

Jak poradzić sobie ze zdradą? Postaw na siebie i:

  1. Pozwól sobie na emocje.
  2. Daj sobie czas.
  3. Nie obwiniaj się – odrzuć wstyd.
  4. Przyjrzyj się swoim potrzebom.
  5. Stawiaj granice.
  6. Spójrz krytycznie na Wasz związek.
  7. Nie szukaj zemsty.
  8. Skorzystaj ze wsparcia bliskich.
  9. Obserwuj swoje fizyczne i emocjonalne reakcje.

Pozwól sobie na emocje

Możesz przeżywać różne emocje i nie ma w tym nic złego. Masz do tego prawo. Możesz czuć złość, smutek, żal, lęk na zmianę lub na raz. Możesz płakać. Wszystkie emocje są OK, są prawdziwe dla ciebie i masz prawo je przeżywać. Nie unikaj trudnych dla ciebie uczuć. Próbuj je identyfikować i myśleć o nich, jako o sygnałach informujących cię, że jesteś w jakiś sposób zagrożony/a. Akceptuj je. Skoncentruj się na tych rzeczach w twojej sytuacji, na które masz wpływ i które możesz zmienić.

Daj sobie czas

Poczucie, że jest się zdradzonym, może być przyczyną kryzysu, który powoduje bałagan w twoim życiu, zupełnie jak trzęsienie ziemi. I tak jak po klęsce żywiołowej, potrzeba czasu, aby naprawić szkody, odbudować siebie. Nie podejmuj ważnych życiowo decyzji impulsywnie, pod wpływem silnych emocji. Pośpiech w dążeniu do zgody i jak najszybszym zażegnaniu konfliktu, bez przyjrzenia się własnym uczuciom to także nie najlepszy pomysł. Zamiatanie spraw pod dywan nie sprawi, że problem zniknie. Prędzej czy później wypierane sprawy dadzą o sobie znać.

Nie obwiniaj się

Odrzuć wstyd. Nikt nie jest w stanie nikogo nakłonić do zdrady, więc nie daj sobie tego wmówić. Niewierność partnera/partnerki wydarzyła się za sprawą wyborów jej/jego i to on/ona ponosi za to odpowiedzialność.

Przyjrzyj się swoim potrzebom

Twój umysł przestawił się na „tryb przetrwania” w tej kryzysowej, zagrażającej na poziomie psychicznym sytuacji. Oznacza to, że Twoje podstawowe potrzeby są niezaspokojone w pełni, a tylko na poziomie absolutnego minimum potrzebnego do przeżycia. Mówi się, że nikt nigdy nie zaopiekuje się tobą lepiej niż ty sam/sama możesz się sobą zaopiekować. A to dlatego, że ty sam/sama jako jedyny/jedyna masz wgląd w swoje uczucia i pragnienia. Wsłuchaj się w nie i podążaj za nimi. Może to brzmi banalnie, a dla niektórych może się to nawet wydawać niedorzeczne, jednak należy zadbać o dobry sen, zdrową dietę, ruch i właściwe nawodnienie organizmu. Koniecznym warunkiem dobrego samopoczucia jest spełnianie tych najbardziej podstawowych potrzeb. Jeśli potrzebujesz pobyć w odosobnieniu – zrób to. Jeśli uważasz, że trzeba ci odrobiny relaksu i przyjemności – zapewnij je sobie. Nie pomogą ci w tym alkohol i inne środki odurzające ani przyjmowane na własną rękę leki uspokajające. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie bez leków, skonsultuj się z lekarzem.

Stawiaj granice

Dbanie o siebie to także stawianie granic. Rozmawiając z partnerem, jeśli zdecydujesz się wysłuchać jego/jej wyjaśnień, powiedz otwarcie, jakie szczegóły związane z niewiernością jesteś gotowy/a poznać. Twój komfort jest ważny, a detale ujawnione przez partnera mogą dostarczyć ci jeszcze więcej przykrości. Często partnerzy/partnerki są przekonani, że chcą dowiedzieć się wszystkiego, aby poczuć się spokojnie i bezpiecznie, jednak zwykle działa to na te osoby jeszcze bardziej traumatyzująco.

Spójrz krytycznie na Wasz związek

Wykorzystaj swoją sytuację jako okazję do przewartościowania waszego związku. Spróbuj przypomnieć sobie, jak czułaś/czułeś się w tej relacji przed odkryciem zdrady. Może wcześniej dostrzegałaś/dostrzegałeś, że nie pasujecie do siebie i przeszło ci przez myśl zerwanie z partnerem. Lub może wcześniej nie zdawałaś/zdawałeś sobie sprawy z tego, jak bardzo ten związek jest ważny dla ciebie i jak bardzo zależy ci na nim/niej.

Nie szukaj zemsty

Zemsta to nic innego jak wyładowanie swojej wściekłości, które w gruncie rzeczy nie prowadzi do uleczenia emocjonalnych ran czy przepracowania bólu i gniewu związanego z trudną sytuacją. Może to pomóc poczuć się lepiej, ale tylko na chwilę – do momentu kiedy uświadomisz sobie, że własna krzywda popchnęła cię do wyrządzenia krzywdy komuś innemu. Wtedy, oprócz Twoich własnych zranionych uczuć może pojawić się jeszcze poczucie winy, które  dodatkowo Cię obciąży.

Skorzystaj ze wsparcia bliskich

Porozmawiaj z kimś, komu ufasz na temat swojej sytuacji. Mówienie o problemach pomaga poukładać myśli i nazwać emocje. Bliskie osoby pomogą poczuć się bezpiecznie, co jest bardzo ważne, by móc uspokoić się i znaleźć dobre rozwiązanie. Musisz pamiętać o tym, że ludzie będą dawać Ci różne rady, ale ostateczne decyzje będą należeć do Ciebie.

Obserwuj swoje fizyczne i emocjonalne reakcje

Przyjrzyj się temu, jaki wpływ na twoje codzienne życie ma sytuacja, której obecnie się znajdujesz. Jeśli czujesz się tak źle, że nie możesz wywiązywać się ze swoich obowiązków, cierpisz na bezsenność, nie masz apetytu lub masz napady głodu albo jeśli zauważasz znaczne pogorszenie ogólnej jakości życia, pomyśl o profesjonalnej pomocy. Poszukaj psychologa, który zajmuje się pomocą osobom w kryzysie lub terapeuty. To może być zespół stresu pourazowego – przeczytaj o nim więcej w naszym artykule o PTSD po zdradzie. Być może konieczna będzie także konsultacja psychiatryczna.

Agnieszka Dobroczyńska

Create a website or blog at WordPress.com

%d bloggers like this: