Mam wyższy popęd seksualny od partnerki. Co to znaczy?

po czym poznać wysokie libido

Istotnym elementem zdrowia seksualnego jest realizowanie potrzeb według naszego seksualnego optimum, którym zarządza naturalny popęd (libido). Co w takim razie zrobić, jeśli poziomy pożądania w ramach naszego związku nie są kompatybilne i jedna osoba chce uprawiać seks częściej niż druga?

Po czym poznać wysokie libido?

“Wysokie libido” jest pojęciem względnym — seksuologia nie określa “normy” pod względem zapotrzebowania na aktywność seksualną, gdyż owo zapotrzebowanie jest wyjątkowo zróżnicowane w zależności od osoby. Libido powinniśmy uważać za rodzaj spektrum — to, co ktoś uważa za normalną częstotliwość aktywności seksualnych, może być “wysokim” popędem dla jednej, a “niskim” dla drugiej.

Objawy napięcia seksualnego

Jeśli nasz subiektywnie postrzegany jako wysoki popęd powoduje dyskomfort oraz wpływa negatywnie na nasze inne sfery życia i obserwujemy takie objawy, jak: 

  • ciągłe poszukiwanie bodźców seksualnych,
  • trudności z kontrolowaniem seksualnych zachowań,
  • poszukiwanie i angażowanie się w aktywność seksualną, które zajmują bardzo dużo czasu i dezorganizuje ogólne funkcjonowanie, np. prowadzi do zaniedbywania innych potrzeb, relacji i obowiązków,
  • używanie seksu jako formy ucieczki emocjonalnej,

to możemy doświadczać problemu z kompulsjami seksualnymi. Objawy napięcia seksualnego możemy obserwować u mężczyzn i u kobiet. Należy jednak pamiętać, że popęd, który po prostu jest wyższy od popędu partnera/ki nie oznacza od razu problemów wymagających pomocy specjalisty. Przypominamy również, że “skoki” libido są normalne (szczególnie u kobiet w kontekście na przykład okresów cyklu). Jeśli jesteś ciekaw, co jeszcze wpływa na popęd seksualny, sprawdź ten artykuł.

Za wysokie libido — co to znaczy?

Żyjemy w kulturze, która nadal dość surowo ocenia seksualność. Język potoczny zna wiele określeń na osoby, które według określonych norm kulturowych angażują się w działania seksualne “za często” lub “za rzadko”. Jednak misją seksuologii jest wskazanie obiektywnej prawdy naukowej i tak jak wspomnieliśmy — w tym wypadku tą prawdą jest brak “normy”, siódemki na skali pH popędu seksualnego.

Rzeczywistym problemem w tym zakresie, jakiego doświadcza wiele par, jest niekompatybilność popędów. Możemy więc mówić wyłącznie o “za wysokim popędzie” w porównaniu z popędem partnera/partnerki.

Seksualna kompatybilność

Większość badań wykazuje, że mężczyźni doświadczają większego popędu, niż kobiety, oraz że ich popęd jest bardziej “jednostajny”, a w przypadku kobiet jest zależny od różnych czynników. Niemniej w kontekście takich badań warto brać poprawkę na wspomniane już normy kulturowe — badane kobiety mogą odczuwać większy wstyd przed przyznawaniem się, że mają często ochotę na seks, niż panowie. Potwierdzeniem wniosków ze wspomnianych badań może być częsta sytuacja, kiedy to kobieta doświadcza problemów z wyższym popędem partnera – widać to choćby po wyszukiwanych przez kobiety zapytaniach takich jak „mam niższy popęd seksualny od partnera/chłopaka/męża”.

Jak radzić sobie z różnicą libido w związku?

Seksualna kompatybilność to kluczowy element udanego związku. Oznacza to, że partnerzy są w stanie zrozumieć i szanować swoje różnice w zakresie popędu seksualnego oraz znaleźć sposób na zaspokojenie potrzeb obu stron. Dlatego też warto szukać rozwiązań takiego problemu. Jeśli twój partner/partnerka ma wyższy popęd, rozważcie rozwiązania takie jak: 

  • Szczera rozmowa na temat swoich potrzeb seksualnych — może okazać się, że będzie to wystarczający krok do wypracowania zadowalającego obydwie strony kompromisu.
  • Eksplorowanie — czasami problem z kompatybilnością popędów może okazać się problemem dotyczącym braku wystarczającego poziomu ekscytacji, czy też doświadczania nowości w sypialni. Warto eksplorować nowe pozycje i zachowania seksualne, nowe sytuacje, np. budowanie romantycznego klimatu, odgrywanie ról, używanie akcesoriów i zobaczyć, jak to wpłynie na poziomy popędu. 
  • Masturbacja — bycie w związku nie wyklucza solowych zachowań seksualnych, mogących pomóc w problemach z kompatybilnością popędów. Oczywiście powinny one nie wiązać się z cierpieniem drugiej strony (na przykład partnerka może odczuwać zazdrość wobec gwiazd porno, które ogląda jej partner w czasie masturbacji), dlatego tutaj również konieczna jest szczera rozmowa.
  • Wyjście poza monogamię — jest to propozycja dla osób gotowych na bardziej niekonwencjonalne rozwiązania. Otwarcie związku lub poliamoria może okazać się lepszym rozwiązaniem dla niektórych osób niż związek monogamiczny (w naszym kręgu kulturowym uważany za “jedyną możliwą opcję”). Należy pamiętać, że tego typu układy wymagają dużej szczerości i dojrzałości emocjonalnej obojga partnerów — podejmowanie tego typu decyzji nie powinno być dokonywane pod wpływem emocji!
  • Konsultacja z seksuologiem – jeśli inne metody zawiodą, pomocne może okazać się wsparcie wykwalifikowanego specjalisty. 

W związku nie ma “normy” dotyczącej popędu seksualnego. Wysoki popęd jednej osoby nie oznacza, że jest coś nie w porządku, ale może wymagać pracy w związku. Kluczem do udanego życia seksualnego i partnerskiego jest wzajemne zrozumienie, szacunek i — przede wszystkim — komunikacja.

Create a website or blog at WordPress.com

%d