Czy można się kochać w ciąży? Seks przyszłych rodziców

czy seks w ciąży jest bezpieczny

Ciąża to szczególny stan i pewnie u niektórych przyszłych rodziców seks może budzić pewne wątpliwości lub obawy. W niektórych sytuacjach może wymagać od partnerów przyjęcia nowych warunków. W tym artykule zajmiemy się rozwiewaniem wątpliwości, jakie mogą pojawić się w życiu intymnym rodziców spodziewających się dziecka.

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Krótka odpowiedź brzmi: tak! Wyjątkami może być ciąża przebiegająca z powikłaniami, na przykład z łożyskiem przodującym — w takiej sytuacji należy zasięgnąć opinii lekarza. Jednak w większości przypadków, jeśli weźmiemy pod uwagę parę czynników, które zaraz zostaną omówione dokładniej, seks w ciąży nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi zagrożeniami ani dla dziecka, ani dla matki. 

Należy pamiętać, że każdy inaczej przeżywa ciążę, również pod względem zapotrzebowania na seks. Popęd seksualny może zmieniać się w przez cały czas trwania ciąży — dzieje się to m.in. pod wpływem wahań hormonalnych. Do spadku libido przyczynia się  również ogólne samopoczucie — jeśli przyszła mama jest zestresowana i zmęczona z powodu ciąży lub cierpi na mdłości i inne fizyczne niedogodności, może to prowadzić do obniżenia popędu.

Czy można poronić przez stosunek?

Ryzyko poronienia zwiększają takie czynniki jak zażywanie w ciąży narkotyków czy picie alkoholu, doświadczanie przemocy domowej, cukrzyca czy zaawansowany wiek matki (kobiety po 40 roku życia i starsze). Nauka nie posiada dowodów pozwalających stwierdzić, że stosunek seksualny jest jednym z tych czynników.

Jakich pozycji unikać w ciąży?

Oczywiście dobór odpowiednich pozycji będzie zależeć od etapu zaawansowania ciąży. W przypadku późnej ciąży należy unikać pozycji, które będą powodować za duży nacisk na brzuch przyszłej mamy. Na przykład pozycja misjonarska może okazać się niekomfortowa, ale już różne pozycje umożliwiające penetrację od tyłu lub z boku dostarczą wiele przyjemności. To właśnie komfort kobiety powinien być tutaj wyznacznikiem — w przypadku pojawienia się bólu i dyskomfortu należy zmienić pozycję lub zastosować lubrykant, jeśli ból i dyskomfort wynikają z niedostatecznego nawilżenia pochwy. Jeśli niedogodności nie ustępują pomimo zastosowania żelu intymnego i zmiany pozycji, należy przerwać seks i w wypadku powtarzania się takie sytuacji skonsultować się z ginekologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Czy orgazm w ciąży jest bezpieczny? 

Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy orgazm w ciąży powoduje skurcze porodowe. W przypadku ciąży, która nie jest tuż przed rozwiązaniem, tego typu sytuacja nie powinna mieć miejsca. W drugim lub trzecim trymestrze ciąży orgazm może przyczynić się do wystąpienia skurczów Braxtona-Hicksa, zwanych też skurczami przepowiadającymi, nieprowadzącymi do rozwiązania. Tego typu skurcze zazwyczaj mijają wraz z odpoczynkiem, nawodnieniem lub zmianą ułożenia ciała, występują nie tylko pod wpływem stosunku. Skurcze te są normalnym zjawiskiem fizjologicznym i nie powinny prowadzić do niepokoju.

Niektórzy zastanawiają się również, czy orgazm szkodzi dziecku, ale również tutaj chcielibyśmy uspokoić przyszłych rodziców. Nie ma dowodów na taką zależność, ale można wysnuć wręcz odwrotne wnioski. Orgazm prowadzi do wielu korzystnych zmian fizjologicznych w ciele kobiety, które również mogą korzystnie wpływać na płód — wspomniana produkcja oksytocyny, czy też sam uspokajający dla dziecka ruch kołysania w łonie.

Czy w ciąży trzeba się zabezpieczać?

Zastanawiasz się, czy w ciąży możesz uprawiać seks z prezerwatywą, czy bez niej? Jeśli źródłem pytania jest obawa o ponowne zajście w ciążę, to należy wiedzieć, że tak zwana superfetacja czy też ciąża dodatkowa jest wręcz fenomenem medycznym, z wyłącznie 10 odnotowanymi przypadkami w historii medycyny. Natomiast używanie prezerwatywy w ciąży może być zasadne — chroni ona przed chorobami przekazywanymi drogą płciową, które mogą również przedostać się do płodu. Użycie zabezpieczenia jest więc odpowiedzialnym zachowaniem w przypadku, gdy mamy wątpliwości dotyczące zdrowia partnera lub gdy przyszli rodzice nie są w związku monogamicznym i uprawiają seks z innymi partnerami.

Ile przed porodem nie wolno współżyć?

W przypadku opóźniania się porodu seks może jednak doprowadzić do przyspieszenia rozwiązania — jest to związane, chociażby z produkującymi podobne do działania hormonów lipidami zawartymi w spermie, czy też z działaniem oksytocyny, “hormonu szczęścia”, będącego naturalnym odpowiednikiem leku Pitocin, używanego w niektórych krajach do wywoływania porodu. 

Jednak poza tą konkretną sytuacją nie ma ograniczeń co do czasu uprawiania seksu przed porodem, jeśli stosunek jest nakierowany na bezpieczeństwo i komfort kobiety w ciąży

Stosunek partnera do seksu w ciąży

Chociaż wielu mężczyzn uważa kobiety w ciąży za pociągające i bardziej kobiece, niż zazwyczaj (wpływ hormonów na cerę, biust), wiele kobiet zastanawia się, dlaczego ich mężczyzna nie chce się kochać w ciąży. Częstymi przyczynami mogą być niepokoje, na które staraliśmy się odpowiedzieć w tym artykule, wynikające z troski o dziecko i niedostatecznej wiedzy na temat kobiecej fizjologii. Mężczyzna może mieć wrażenie, że w łóżku jest z nim “ktoś trzeci” i może należy tutaj jednoznacznie podkreślić — fizjologicznie nie jest możliwe, żeby w czasie seksu “dotknąć” płodu penisem. Jest on oddzielony wyraźną barierą, składającą się z błon płodowych oraz szyjki macicy wraz z czopem śluzowym.
Jeśli nie jest dla nas jasnym, dlaczego nasz partner ma negatywny stosunek do seksu w czasie ciąży, warto o to bezpośrednio zapytać, a jeśli napotkamy problemy komunikacyjne lub wątpliwości, których nie jesteśmy w stanie rozwiać sami — i których nie rozwiał nasz artykuł — zawsze możemy skorzystać z porady wykwalifikowanego seksuologa. Za to w przypadku powtarzającego się bólu, krwawienia czy dyskomfortu warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Zasługujemy na to, żeby w trakcie ciąży doświadczać przyjemności — nie tylko tej wynikającej z radości oczekiwania na dziecko.

Create a website or blog at WordPress.com

%d