Kobiecy orgazm bez tajemnic

Kobiecy orgazm

Kiedy myślimy o seksie i o przyjemności z nim związanej zazwyczaj myślimy o orgazmie jako o celu aktywności seksualnej. Okazuje się jednak, że wiele kobiet nie osiąga orgazmu lub nie jest pewna, czy go doświadczyła. Jak zatem rozpoznać orgazm u siebie lub u partnerki? Czy zawsze jest to warunek udanego seksu?

Co to jest orgazm?

E.L. James jednej z popularnych wśród kobiet pozycji literackich — „50 twarzy Greya” opisuje orgazm jako „rozpadanie się na milion kawałków”. We Francji przyjęło się natomiast określenie „la petite mort”, czyli „mała śmierć”, które oznacza krótki stan nieświadomości zaraz po doświadczeniu seksualnego szczytowania lub po prostu intensywny orgazm. Takie opisy przywołują wyobrażenie niesamowitych, wręcz mistycznych doznań w sferze seksualnej, tymczasem nie wszystkie kobiety mogłyby się pod tym podpisać.

Badania wykazały, że ok. 65% heteroseksualnych kobiet osiąga orgazm zwykle lub zawsze podczas stosunku, ale zdaniem niektórych te statystyki i tak są zawyżone. Wśród kobiet nieheteroseksualnych wynik okazał się znacznie wyższy, bo to już 86% osób. Takie samo stwierdzenie pasuje natomiast do 95% badanych mężczyzn. Inne dane mówią o tym, że tylko 30% kobiet jest w stanie osiągnąć orgazm podczas samej penetracji. To zjawisko określane jest mianem „orgasm gap”, czyli luką, a raczej przepaścią pomiędzy ilością kobiecych i męskich orgazmów. Przyczyny tego stanu rzeczy są złożone, jednak jedną z nich jest koncentrowanie się na męskiej seksualności i przyjemności. W związku z tym dzisiaj poświęćmy chwilę uwagi kobiecej rozkoszy.

Definicja orgazmu

Orgazm trudno jest jednoznacznie zdefiniować, ale ogólnie można stwierdzić, że to właśnie intensywne uczucie przyjemności seksualnej, które towarzyszy kulminacyjnemu momentowi podniecenia seksualnego. Dla subiektywnego rozpoznania orgazmu istotne jest poczucie uwolnienia się od napięcia seksualnego i poczucie spełnienia.

Orgazmy są bardzo różne u różnych kobiet, a nawet różnią się u jednej kobiety w zależności od rodzaju stymulacji, kontekstu i punktu cyklu menstruacyjnego. Zdarzają się sytuacje, że orgazm występuje w pozaseksualnych kontekstach i może wcale nie być nie być chcianym i przyjemnym doświadczeniem. Samoistny orgazm, czyli taki niewywołany dotykiem czy inną ukierunkowaną stymulacją może nie jest częstym zjawiskiem, ale zdarza się. Może być efektem zaciskania ud lub napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy, może pojawić się wywołany przez odczuwanie wibracji (np. podczas podróży) lub nie być spowodowany przez żaden fizyczny bodziec. Orgazmu można doświadczyć we śnie lub pod wpływem podniecającej fantazji.

Z drugiej strony nasze ciało wraz ze swoją fizjologią to jedno, a umysł i wola to inna kwestia. Zdarza się, że mimo braku ochoty na seks lub braku zgody, ciało eksponuje odpowiedź seksualną podczas niechcianego kontaktu seksualnego i pojawiają się oznaki podniecenia – u kobiet większe ukrwienie narządów płciowych, pojawienie się nawilżenia. Również w takiej sytuacji może pojawić się orgazm, jednak w większości przypadków ten stosunek nie jest ani przyjemny ani satysfakcjonujący, bo wiąże się z przekroczeniem granic i niezachowaniem consentu (świadomej zgody).

Jak wygląda orgazm? Jak rozpoznać orgazm u partnerki?

Inaczej niż u mężczyzn, u których zwykle orgazmowi towarzyszy wytrysk, u kobiet objawy przeżywania orgazmu nie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka (u kobiet może także wystąpić wytrysk, jednak nie jest to powszechne zjawisko). Odczuwanie orgazmu zazwyczaj, lecz nie zawsze u kobiet wiąże się z odczuwaniem skurczy mięśni miednicy mniejszej (wewnątrz pochwy). Często szczytowaniu towarzyszy także przyspieszony oddech i szybsze bicie serca. Czasami orgazmicznym przeżyciom towarzyszą westchnienia lub jęki rozkoszy, chociaż jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników, a ich obecność lub brak nie są miarą intensywności doznań.

Rodzaje orgazmów — orgazm łechtaczkowy i pochwowy

Ponad 100 lat temu Zygmunt Freud dokonał podziału na orgazm niedojrzały ㅡ łechtaczkowy i orgazm dojrzały ㅡ pochwowy (ten prawdziwy, najbardziej pożądany). Zdaniem ojca psychoanalizy do osiągania orgazmu dojrzałego niezbędny jest udział penisa i penetracja. Dzisiaj wiemy, że orgazm to orgazm, niezależnie od rodzaju stymulacji, w jego odczuwaniu ma swój udział rozległy narząd, jakim jest łechtaczka, nawet jeśli stymulacja odbywa się przez penetrację. Odgrywa ona kluczową rolę w doświadczaniu przyjemności seksualnej i orgazmu za sprawą bardzo dużej ilości zakończeń nerwowych. Obecność penisa w pochwie nie jest zatem niezbędna do osiągnięcia orgazmu przez kobietę. Dla wielu kobiet jednak jednoczesna penetracja i pobudzanie żołędzi łechtaczki jest bardziej satysfakcjonująca.

Jaki orgazm jest lepszy?

Nie ma lepszego ani gorszego orgazmu, dojrzałego czy niedojrzałego. W starszych tekstach na temat osiągania przyjemności seksualnej można znaleźć informacje, że brak orgazmu pochwowego podczas penetracji może wiązać się z niewłaściwą budową anatomiczną pochwy. Uspokajamy ㅡ najczęściej mniejsza satysfakcja z seksu penetracyjnego nie jest spowodowana nieprawidłowościami anatomicznymi ze względu na to, że budowa narządów kobiecych, ich kształt itd. są bardzo różnorodne i pojęcie normy na dzień dzisiejszy jest bardzo szerokie. Nie zgadzamy się jednak z ulubioną odpowiedzią ginekologów, czyli „taka pani uroda”, w domyśle oznaczającą „nic z tym nie da się zrobić”. Po prostu jednym kobietom seks penetracyjny sprawia większą przyjemność, innym mniejszą i nie musi być to powód do zmartwień, lecz okazja do odkrywania własnych sposobów osiągania satysfakcji. 

Czy brak orgazmu to choroba?

W Międzynarodowej Klasyfikacji Medycznej ICD-11 znajdujemy takie zaburzenie seksualne jak anorgazmia, objawiające się brakiem doświadczania orgazmu, jego rzadką częstotliwością lub zmniejszoną intensywnością. U kobiet obejmuje to także wyraźne opóźnienie orgazmu. O anorgazmii możemy mówić, jeśli:

  • orgazm nie występuje pomimo odpowiedniej stymulacji seksualnej (nie tylko przez penetrację), 
  • osoba odczuwa potrzebę seksualną i podniecenie ㅡ ma ochotę na seks i pragnie orgazmu, ale nie jest w stanie go osiągnąć,
  • trudności z orgazmem występują epizodycznie lub uporczywie przez okres co najmniej kilku miesięcy,
  • brak orgazmu, jego odroczenie, zmniejszenie częstotliwości lub intensywności wiąże się z odczuwaniem dużego niepokoju.

Przyczyny braku orgazmu u kobiety

Brak orgazmu lub problemy z jego osiągnięciem mogą być spowodowane wieloma czynnikami, które czasem mogą występować równocześnie. Trudności z doświadczaniem szczytowania mogą być uwarunkowane stanami chorobowymi, urazami lub być skutkiem zabiegu chirurgicznego lub radioterapii oraz dolegliwościami bólowymi. Problemy z orgazmem mogą wywołać także niektóre leki i używanie substancji psychoaktywnych. Większość możliwych i częściej występujących przyczyn należy jednak szukać wśród czynników psychologicznych i relacyjnych. Stres, przewlekłe zmęczenie, stany depresyjne i inne problemy natury psychicznej mogą stanowić podłoże dla zaburzeń orgazmu. Nie należy także pomijać aspektu relacyjnego ㅡ problemy w związku także mogą mieć wpływ na nie przeżywanie w pełni satysfakcjonujących zbliżeń. Wśród przyczyn anorgazmii w klasyfikacji ICD-11 znajdujemy także czynniki kulturowe, przypuszczalnie związane z przekonaniami i oczekiwaniami wobec aktu seksualnego oraz czynniki związane z brakiem doświadczenia lub wiedzy o seksualności.

Brak orgazmu – to nie musi być choroba

Nie doświadczanie szczytu rozkoszy nie musi wcale być rozpatrywane pod kątem zaburzenia czy choroby. Czasami jest to związane po prostu z nieodpowiednią, niesatysfakcjonującą stymulacją. Jeśli na przykład partnerzy nie mówią sobie o tym, co sprawia im największą przyjemność lub w trakcie seksu nie potrafią się skutecznie komunikować, osiągnięcie orgazmu może być trudniejsze. Warto także przyjrzeć się temu, czy kobieta rzeczywiście ma ochotę na seks ㅡ ważna jest atmosfera, odpowiedni nastrój i poczucie komfortu. Jak wspomniano wcześniej, sama penetracja może nie być wystarczająca. Dla wielu kobiet istotną rolę ma gra wstępna, czyli wszelkie działania prowadzące do pobudzenia ㅡ od słownego rozpalania atmosfery, przez dotyk, pocałunki, masaże, do stymulowania okolic genitaliów i łechtaczki. Zależnie od preferencji, czasami osiągnięcie satysfakcji seksualnej wymaga dodatkowych warunków lub akcesoriów, często po prostu wymaga dłuższych pieszczot. 

Gadżety erotyczne w służbie orgazmu

Czasami przydatne jest korzystanie z akcesoriów i zabawek erotycznych, które mogą działać pobudzająco i pomagać w odkrywaniu rodzaju stymulacji sprawiającego największą przyjemność. Z takich zabawek można korzystać samodzielnie podczas masturbacji lub znaleźć zastosowanie podczas seksu partnerskiego.

Wielu mężczyzn ma wątpliwości, czy są dobrymi kochankami i martwią się, że nie potrafią zaspokoić swojej partnerki, kiedy ta sugeruje zakup zabawek erotycznych. Nie ma jednak się czym martwić.  Dla wielu kobiet seks penetracyjny nie jest wystarczający do osiągnięcia satysfakcji i nie jest to wina partnera, ale wynika to z normalnej budowy kobiecych narządów płciowych. Współcześnie mamy dostęp do szerokiego wachlarza gadżetów, które mogą pomóc przełamać rutynę i przenieść doznania partnerów na inny poziom. Warto skorzystać z tych możliwości i sprawdzić, co się wydarzy.

Budowanie napięcia

Akcesoria erotyczne to nie tylko przyrządy służące bezpośredniej stymulacji łechtaczki, penisa czy anusa. Duży udział w budowaniu napięcia, które może zaprowadzić do rozkoszy ma tworzenie podniecającej atmosfery ㅡ dla jednych będą to świeczki i olejki do masażu, dla innych seksowna bielizna czy harness, dla jeszcze innych szpicruta. Sprawdź, co podoba się Tobie i osobie, z którą chcesz realizować swoje fantazje. Być może samo przeglądanie asortymentu sklepu z gadżetami okaże się świetną i pobudzającą zabawą.

Wybór odpowiedniej zabawki dzisiaj nie musi wiązać się z wizytą w sex shopie w twoim mieście. W internecie znajdziesz wszystkie wymarzone gadżety, ich asortyment jest naprawdę duży. Wiele sklepów zapewnia szybką i dyskretną przesyłkę. Przy wyborze akcesoriów do użytku intymnego należy sprawdzić, czy są one bezpieczne ㅡ najlepiej korzystać z pewnych źródeł. Jednym z takich sklepów, którym można zaufać jest Lula Pink ㅡ internetowy seks-pozytywny butik erotyczny z szerokim i ciekawym asortymentem.

Czy seks bez orgazmu jest ok?

Czy seks może być udany bez szczytowania? Czy orgazm zawsze oznacza przyjemność i spełnienie? Dla wielu kobiet i par brak orgazmu u któregoś z partnerów oznacza tyle, że główny cel aktywności seksualnej nie został osiągnięty. Zdarza się, że taka sytuacja utrzymuje się dłużej i partnerzy martwią się, że coś jest nie w porządku z kondycją związku lub ich samych. Celem aktywności seksualnej nie musi być jednak sama „ekstaza”, ale raczej proces, który do niej zmierza, bliskość między kochankami, czasami także możliwość sprawienia przyjemności drugiej osobie.

Nie ma nic złego w doświadczaniu przyjemności z seksu niekończącego się orgazmem. Może on przez długi czas przynosić radość i zaspokajać emocjonalnie obie strony relacji. Każdy człowiek posiada narządy płciowe zbudowane z takich samych części, układających się w różne struktury. Ludzie różnią się pod tym względem ㅡ budowa pochwy ani wygląd wulwy nie świadczą o występowaniu wad czy dysfunkcji. Jeśli nie odczuwasz bólu podczas stosunku, z twoimi genitaliami prawdopodobnie jest wszystko w porządku. Czasami budowa anatomiczna, zmniejszenie czucia w obrębie genitaliów lub trudności z napięciem mięśni dna miednicy powodują, że osiągnięcie orgazmu jest utrudnione lub niemożliwe. W takim wypadku polecamy zasięgnąć rady specjalistów, którzy pomogą w określeniu przyczyn takiego stanu i pomogą w poszukiwaniu sposobów na odczuwanie przyjemności seksualnej. Trudności w osiąganiu orgazmu lub jego brak, jeśli są problemem przez dłuższy czas i są źródłem niezadowolenia czy dyskomfortu, warto omówić w gabinecie seksuolożki lub seksuologa. Natomiast jeśli często czujesz ból podczas stosunku, skontaktuj się ginekologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Agnieszka Dobroczyńska

Create a website or blog at WordPress.com

%d